Frankowicze

To konsument decyduje, czy umowa z bankiem ma zostać unieważniona tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł w dniu 3 października 2019 roku w sprawie C-260/18 Kamil Dziubak, Justyna Dziubak przeciwko Raiffeisen Bank International AG budzi emocje i zainteresowanie wielu osób, w szczególności tych, które podpisały z bankiem „umowę frankową”.

Duże zainteresowanie mediów oraz liczne wypowiedzi „ekspertów” rozbudzają emocje i dają nadzieję na pozytywny dla „frankowiczów” wynik sporu z bankiem, niestety czasami jest to złudna nadzieja.

Należy być ostrożnym i przede wszystkim, przed podjęciem decyzji o wystąpieniu na drogę postępowania sądowego przeciwko bankowi zwrócić się do kancelarii prawnej o poradę prawną, co do możliwości i zasadności wystąpienia z powództwem przeciwko bankowi. 

Co do samego orzeczenia wydanego przez Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-260/18 to należy stwierdzić, iż jest on przełomowy pod tym względem, iż podkreśla przysługujące konsumentowi prawo do podjęcia ostatecznej decyzji, czy dojdzie do unieważnienia przez Sąd „umowy frankowej” zawartej z bankiem. Do unieważnienia nie dojdzie nawet w sytuacji, kiedy pomimo tego, że w ocenie Sądu przez wzgląd na okoliczności faktyczne sprawy „umowa frankowa” winna zostać unieważniona, lecz sprzeciwia się temu konsument.  

Niestety nie każda „umowa frankowa” może zostać unieważniona, gdyż to zależy od wielu czynników. Unieważnienie „umowy frankowej” nie zawsze jest rozwiązaniem najkorzystniejszym dla konsumenta w sporze z bankiem.

Ustalenie jakie konsumentowi przysługują prawa w danej sytuacji,  jakie są jego możliwości działania w sporze z bankiem oraz co jest dla niego najkorzystniejsze, należy oceniać w świetle okoliczności istniejących lub możliwych do przewidzenia w chwili zaistnienia sporu, przy uwzględnieniu specyfiki danej sprawy i po przeprowadzenia wnikliwej analizy prawnej oraz skomplikowanych wyliczeń matematycznych. 

Należy również pamiętać, iż wyrok Trybunału zapadł w określonym stanie faktycznym, pomiędzy określonymi stronami i nie gwarantuje analogicznych rozstrzygnięć w innych sprawach. 

Zatem najważniejsze to nie ulec szaleństwu związanemu z wydanym przez Trybunał wyrokiem, lecz skorzystać z pomocy prawnej profesjonalisty, czyli kancelarii prawnej.